Kaupungintaloista järjestetyt arkkitehtuurikilpailut


Kilpailuista mainitaan vain kolme ensimmäistä palkintosijaa. Mikäli kilpailun yhteydessä mainitaan vain 1. palkinnon saanut ehdotus, on kyseessä yleensä kutsukilpailu, jonka muita ehdotuksia ei ole laitettu paremmuusjärjestykseen. Näistä kilpailuista ei usein ole myöskään mitään kirjallistamateriaalia museon kokoelmissa. Tiedot niistä on saatu pääosin Arkkitehtiuutisista.  

Viipurin kaupungintalo 1898
1. palkinto Usko Nyström ja Vilho Penttilä
2. palkinto Karl Sandelin
3. palkinto E.A. Krank
Materiaalia museolla: ohjelma, arvostelupöytäkirja (Suomen teollisuuslehti 1899)
Toteutus: ?

Riian kaupungintalo 1904 (?)
1. palkinto Karl Gustaf Grahn, Ernst G. Hedman,
Knut E. Wasastjerna ja G.A. Lindberg
Materiaalia museolla: kuvamateriaalia
Toteutus: ?

Joensuun kaupungintalo 1909
1. palkinto Eliel Saarinen
2. palkinto Einar Sjöström
3. palkinto Paavo Uotila
Materiaalia museolla: Ei ole (tieto Arkkitehti-lehti 1909, no: 7 ja 8 )
Toteutus: Eliel Saarinen 1912–13

Lahden kaupungintalo 1911
1. palkinto Eliel Saarinen
Materiaalia museolla: ohjelma, originaalipiirustuksia
Toteutus: Eliel Saarinen 1911–14

Tallinnan kaupungintalo 1912
1. palkinto A.J. Jaron
2. palkinto Björklund, Helsnius ja Myntti
3. palkinto Akseli Toivonen
Materiaalia museolla: Ei ole (tieto Arkitekten-lehti 1912, no: 1 ja 4)
Toteutus:?

Helsingin kaupungintalo 1913
1. palkinto, ei jaettu
2. palkinto Armas Lindgren
3. palkinto Gunnar Taucher, Gösta Cajanus ja Rafael Blomstedt
Materiaalia museolla: arvostelupöytäkirja, originaalipiirustuksia, mv-kuvia
Toteutus: Ei toteutettu


Gunnar Taucher, Gösta Cajanus ja Rafael Blomstedt: Kaupungintalo, Helsinki 1913, 3. palkinto.

Iisalmen kaupungintalo 1920
1. palkinto Einar Sjöström
2. palkinto Kaarlo Borg, J.S. Siren ja Urho Åberg
3. palkinto Oiva Kallio
Materiaalia museolla: ohjelma, arvostelupöytäkirja, kuvamateriaalia (mv)
Toteutus: ?

Hilding Ekelund: Kaupungintalo, Iisalmi 1920, palkitsematon ehdotus.

Viipurin kaupungintalo 1923
1. palkinto Jussi ja Toivo Paatela
2. palkinto Hilding Ekelund
3. palkinto Hilding Ekelund
Materiaalia museolla: ei ole
Toteutus: Uno Ullberg 1934

Kotkan kaupungintalo 1931
1. palkintoa ei jaettu
jaettu 2. palkinto Aarne Hytönen ja Risto-Veikko Luukkonen
jaettu 2. palkinto Erkki Huttunen
3. palkinto Yrjö Lindegren
Materiaalia museolla: arvostelupöytäkirja, kuvamateriaalia (mv)
Toteutus: Erkki Huttunen 1934

Kemin kaupungintalo 1939
1. palkinto ?
2. palkinto ?
3. palkinto ?
Materiaalia museolla: ohjelma
Toteutus: Bertel Strömmer 1939–40. Laajennus Aarne Ervi 1960-luku.

Kajaanin kaupungintalo 1939
1. palkinto ?
2. palkinto ?
3. palkinto ?
Metriaalia museolla: ohjelma
Toteutus: Ei rakennettu
SAFA:n hallitus totesi kilpailuohjelman olevan ristiriidassa liiton kilpailusääntöjen kanssa ja näin ollen kielsi jäseniään ottamasta osaa kilpailuun tai toimimasta sen palkintotuomarina.

Kajaanin kaupungintalo (uusi kilpailu) 1949–50
1. palkinto Yrjö Lindegren
2. palkinto Erik Bryggman
Materiaalia museolla: ohjelma, arvostelupöytäkirja,
piirustuksia
Toteutus: Ei rakennettu

Lappeenrannan kaupungintalo 1957
1. palkinto Erkki Pasanen
2. palkinto Bertel Saarnio
3. palkinto Heikki Siren
Materiaalia museolla: arvostelupöytäkirja
Toteutus: Yrjö Sahlstedt 1983

Toronton kaupungintalo 1958
1. palkinto Viljo Revell
Materiaalia museolla: kuvamateriaalia (mv, myös ulkomaalaisten ehdotuksista)
Toteutus: Viljo Revell 1961–65

Viljo Revell: Kaupungintalo, Toronto 1958, 1. palkinto.

Helsingin kaupungintalo 1960
1. palkinto Aarno Ruusuvuori
2. palkintoa ei jaettu
jaettu 3. palkinto Mona ja Lars Hedman
jaettu 3. palkinto Timo Penttilä
Materiaalia museolla: ohjelma, arvostelupöytäkirja
Toteutus: Aarno Ruusuvuori 1970

Kouvolan kaupungintalo 1964
1. palkinto Bertel Saarnio ja Juha Leiviskä
2. palkinto Osmo Mikkonen, Jaakko Rantanen ja Martti Tiula
3. palkinto Marjatta ja Martti Jaatinen
Materiaalia museolla: ohjelma, arvostelupöytäkirja, liitteet, kuvamateriaalia (mv)
Toteutus: Bertel Saarnio ja Juha Leiviskä 1968

Porvoon kaupungintalo 1966
1. palkinto ?
2. palkinto ?
3. palkinto?
Materiaalia museolla: Ei ole
Toteutus: ?

Tornion kaupungintalo 1970
1. palkinto Seppo Valjus
2. palkinto Eino Tuompo
3. palkintoa ei jaettu
Materiaalia museolla: ohjelma, arvostelupöytäkirja, liitteet, kuvamateriaalia (mv)
Toteutus: Seppo Valjus 1970

Pieksämäen kaupungintalo 1970
1. palkinto Arto Sipinen ja Mane Hetzer
2. palkinto Heikki Siren
3. palkinto Arto Sipinen ja Mane Hetzer
Materiaalia museolla: arvostelupöytäkirja
Toteutus: Arto Sipinen ja Mane Hetzer

Kajaanin hallinto- ja kulttuurikeskus 1973 (kolmas kilpailu)
1. palkinto Eero Hyvämäki, Jukka Karhunen ja Risto Parkkinen
2. palkinto Juhani Katainen
3. palkinto Ilpo Aarniala
Materiaalia museolla: ohjelma ja kilpailuliitteet (tieto Arkkitehti-lehti 1977, nro: 3)
Toteutus: Eero Hyvämäki, Jukka Karhunen ja Risto Parkkinen 1976

Kauniaisten hallinto- ja kulttuurikeskus 1974
1. palkinto Kurt Moberg
2. palkinto Marja Pakkala-Seppänen ja Matti Seppänen
3. palkinto Sakari Aartelo
Materiaalia museolla: kilpailuohjelma ja -liitteet, arvostelupöytäkirja
Toteutus: Kurt Moberg 1979

Raision hallintokeskus 1977
1. palkinto Arto Sipinen
2. palkinto Pentti Piha
3. palkinto Erkki Forsman, Lauri Louekari ja Kaarlo Viljanen
Materiaalia museolla: kilpailuliitteitä (tieto Arkkitehti-lehti 1981 no: 8)
Toteutus: Arto Sipinen 1981

Savonlinnan kaupungintalo 1979
1. palkinto Jorma Vesanen
2. palkinto arkk. yo Juhani Boman
3. palkinto Pekka Piirta ja Pirkko Piirta
Materiaalia museolla: ohjelma, arvostelupöytäkirja, liitteet, kuvamateriaalia (mv)
Toteutus: ?


Jorma Vesanen: Kaupungintalo, Savonlinna 1979, 1. palkinto.

Parkanon kaupungintalo 1980
1. palkinto Arkkitehtitoimisto Veikko Voutilainen & Co
Materiaalia museolla: arvostelupöytäkirja
Toteutus: ?

Rauman kaupungintalo 1981
1. palkinto Eric Adlercreutz, Hasse Hägerström, Jyrki Iso-Aho ja Hannele Storgårds
jaettu 2. palkinto Trev Harris ja Hannu Kjisik
jaettu 2. palkinto Pertti Hokkanen , Jussi Mikkilä, Pekka Pakkala , Mikael Sundman ja ark. yo Pia Ilonen
3. palintoa ei jaettu
Materiaalia museolla: ohjelma, arvostelupöytäkirja, liitteet, kuvamateriaalia (mv)
Toteutus: Eric Adlercreutz ja Hasse Hägerström 1992

Mikkelin kaupungintalon laajennus 1982
1. palkinto arkk.yo Hannele Storgårds
2. palkinto Eero Hyvämäki, Risto Parkkinen ja Jukka Karhunen
3. palkinto Matti Nurmela, Kari Raimoranta ja Jyrki Tasa
Materiaalia museolla: ohjelma, arvostelupöytäkirja
Toteutus: ?

Naantalin kaupungintalo 1990
1. palkinto Ilkka Svärd
2. palkinto Rainer Mahlamäki
3. palkinto Pentti Kareoja
Materiaalia museolla: ohjelma, pöytäkirja, kuvamateriaalia (mv)
Toteutus: ?

Kemijärven kaupungintalo 1991 (?)
1. palkinto Johan Korsström, Rurik Packalén ja Per-Mauritz Ålander
Materiaalia museolla: Ei ole (tieto Arkkitehtiuutiset 1991 no: 14)
Toteutus: ?